Satja Sai nas podseća da je život nalik korpi manga – pun radosti i izazova, lepote i tuge. Njegova metafora poziva nas da se fokusiramo na ono što je dobro, dok loše iskustvo prepoznajemo, ali ne dopuštamo da nas obuzme.
„Čovek treba da se bavi pravednim delima u duhu smirenosti. Život je mešavina dobrog i lošeg, uspona i padova. Ignoriši loše i uživaj u onome što je dobro. Ako kupiš korpu manga, možda će u njoj biti prezrelih i trulih plodova. Ignoriši ih i konzumiraj one dobre. Na sličan način, u životu treba zaboraviti loša iskustva i iskoristiti dobra. Umesto toga, čovek se bavi razmišljanjem o lošim iskustvima i kvari čak i ono dobro što mu dolazi na put. To je znak slabosti u čoveku.“ – Satja Sai
Smirenost nije samo unutrašnje stanje, već svesna odluka da težimo unutrašnjem miru, posebno u savremenom vremenu prepunom stresa i negativnosti. Ako dozvolimo da loša iskustva dominiraju našim mislima, propuštamo priliku da uživamo u onome što život pruža.
„Ko su naši prijatelji, a ko neprijatelji? Naše sopstvene dobre misli su naši prijatelji. Naše zle misli prate nas poput senki. Kada se misli pročiste, naš život će se preobraziti u idealan. Um je skup misli. Delovanje proističe iz misli. Iz delovanja proizilaze plodovi. Stoga su misli seme koje na kraju daje plodove u obliku sreće ili nesreće. Čovek je, dakle, arhitekta sopstvenog života.“ – Satja Sai
Jedan od ključnih alata u održavanju mentalne ravnoteže jeste meditacija, koju možemo posmatrati kao oblik mentalne higijene. Baš kao što brinemo o telu kroz redovno vežbanje i ishranu, meditacija nam omogućava da se oslobodimo unutrašnjeg „mentalnog nereda“ – negativnih misli, stresa i zabrinutosti.
Prava sadana (duhovna praksa) sastoji se u transformaciji lošeg u dobro i tuge u radost. Bez tuge ne može biti sreće, niti dobra bez zla. Neprekidni sukob između dobra i zla, sreće i tuge, odlikuje život. Sreća i nesreća su nerazdvojni blizanci koji su međusobno povezani. Jedno je početak, drugo kraj. Početak i kraj idu zajedno. Samo je Božansko oslobođeno početka, sredine i kraja, dok u svetovnim stvarima sve što ima početak ima i kraj. Tuga nije nešto što vam je nametnuto spolja. Problemi i poteškoće prirodno nastaju u toku života. Profinjenost života zahteva stalnu sadanu. Bez takve prakse, život gubi vrednost. Kao što dijamant postaje dragoceniji kroz proces sečenja i poliranja, ili zlato kroz rafinaciju, tako i sadana uzdiže život sa trivijalnog na uzvišeno. - Satja Sai
Kroz meditaciju, čovek uči da posmatra misli bez osuđivanja, razvija strpljenje i smirenost, te se povezuje sa svojom unutrašnjom snagom. Ova praksa pomaže da zadržimo fokus na dobrim iskustvima, dok loše prepoznajemo i puštamo bez nepotrebnog zadržavanja. Na taj način, meditacija postaje most između izazova svakodnevice i stanja unutrašnjeg mira.
Prihvatanje dualnosti života – njegovih dobrih i loših aspekata – pomaže nam da izgradimo otpornost i emocionalnu stabilnost. Kroz pažljivo biranje fokusa na pozitivne aspekte i redovnu praksu meditacije, jačamo svoju sposobnost da kroz život koračamo sa više zahvalnosti i smirenja.
Uredništvo SSIOS | B.K.